Yeni babaya öneriler

Bebeğin dünyaya gelişinin ilk zamanlarında babaların varlığının çok da etkisinin olmadığı düşünülür. Belki bebek babanın varlığını direkt hissedemez, anneyle bir bütün olma halindedir. Ancak baba, anne üzerinden bir ilişki ve güçlü bir etki sahibidir bebek üzerinde. Babanın desteğini alabilen, baba tarafından sakin ve dingin tutulabilen anne, bebeğine ve bebeğinin dünyaya gelişiyle kendi yaşamında oluşan değişimlere tolerasyonunu yüksek tutabilir.

Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyon yeni annelerde, etkileri farklı olmak üzere sık karşılaşılabilen bir durum. Sadece anne değil, tüm aile sistemi üzerinde büyük etkisi olan bu durum bazen ilişkilerde zorlayıcı bir hale gelebiliyor.

Doğum sonrası depresyonda babanın desteği çok önemli

Doğum sonrası depresyonun yarattığı etkiyle, anne ve baba rolüne alışmaya çalışan çiftin arasında bir yarık oluşabiliyor. Bu süreçte erkeğin de zorlandığını unutmamakla birlikte kadının zorlandığı koşulların daha sarsıcı olduğu bir gerçek. Eşi tarafından verilen duygusal destek ve kollayıcı, kapsayıcı duruş, kadının annelik serüvenindeki bu zorlu etabı kolaylıkla aşmasında en büyük yardımcısıdır. Babanın destekleyici tavrı hem anne için hem de bebek için oldukça kıymetli. Eşiyle sakinleşen ve duygusal olarak kollanan anne, doğum sonrası depresyonunu daha kolaylıkla atlatabiliyor, bebek için daha duyarlı ve tamamlayıcı bir anne olabiliyor. Bu anlamda babanın varlığı daha da anlam kazanıyor.

Hem eş hem baba olmak…

Hamilelik sürecinin ardından gelen doğum, bebek ve annenin birlikte gerçekleştirdikleri çok kıymetli bir iş. Hamilelik ve doğum süreçlerinde, hatta doğum sonrası süreçlerde babaların varlığını, desteğinin önemini dışarıda bırakmamak gerek. Oluşan üçgeni iyi tanımak ve hassas dengeleri kollamak bu koşullarda hem kadının hem de erkeğin işi. Ancak gerek doğum ve gerekse doğumun ardından bebeğin bakımında daha büyük yük doğal olarak kadına ait olduğu için, erkeğe de hem eş hem de baba olarak daha destekleyici bir pozisyon alma işi kalıyor. Bebeğin babası ve kadının eşi olma göreviyle, bir erkek daha da büyür ve güçlenir. Yaşamdaki duruşuna yeni anlamlar ekler. Kişisel kıymeti azalmamış aksine artmıştır. Aile sisteminin lokomotifi olma işi hızlanmıştır.

Yeni babalara öneriler;
Eşinizle birlikte yaşama getirdiğiniz bebeğinizle zaman geçirmekten kaçınmayın.
Yaşamdaki yeni rolü olan anneliğe alışmaya çalışan eşinizin duygu durumunu yakından takip edin.
Anne olarak eşinizin, baba olarak sizin yaşadığınız duygusal karmaşaların doğal olduğunu bilmekte fayda var.
Sizin baba olarak duyduğunuz kaygıların doğal olduğunu bilin ve sizin duygularınızdaki değişimleri korkmadan yaşayın. Doğal seyrinde yaşanabilen duygular zorlu durumlarla daha rahat baş etmenizi sağlar.
Eş olma rolünüzü babalık rolünüzün önünde tutun.
Ara sıra yeni oluşan üçgenin dışına çıkın ve eşinizle vakit geçirin.
Anne olarak doğum sonrası her türlü etkiyle farklı bir duygulanım hattına geçen eşinizin sizden bir parça daha desteğe ihtiyacı olduğunu göz ardı etmeyin.
İlk başta oldukça zorlayıcı koşullar yaşansa da yaşamda oldukça güçlü ve kıymetli bir değişim yaşadığınızı bilin.
Baş edemediğiniz düzeyde bir durum yaşanıyorsa eşinizle birlikte destek almaktan çekinmeyin.

Doğuma babanın girmesi

Son yıllarda eşiyle birlikte doğuma giren babaların varlığına çok fazla tanık oluyoruz. Eşlerden bu konuda oldukça farklı görüşler geliyor. Yaşamsal olaylarda kurallaştırmadan yaşanan şeylerin gücü var. Eğer bir baba adayına eşiyle birlikte doğuma girmek ve bu olaya tanık olup, eşlik etmek iyi gelecekse bundan kaçınmamak iyidir. Elbette bu anne adayına da iyi gelecek bir eylemse. Doğum sürecini paylaşmak büyük oranda duygusal bir şeydir. Erkek, eşinin destek alma ihtiyacına elinden geldiğince verdiği destekle varlığını hissettirebilir. Eğer hem anne adayı hem de baba adayı için kabul gören bir durumsa doğuma girebilir, doğum öncesi destek çalışmaları ve egzersizlerine katılabilir. Bir anne için, hem kendisi hem de bebeği için destek alabileceği en kıymetli kişi eşidir. Yarı ebeveyn olan baba, hem dünyaya gelen bebeği hem de eşi için en anlamlı kaynak.