Yolculuk İçin Çocuk İndirimlerine Dikkat

 

Haklarımızın farkında olalım.

Malum bayram yolculukları için bilet alımları başladı.  Çocuklarınıza bilet alacaksanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

“Şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan yolcu biletleri kanuni indirimi ile ilgili sık sık sorunlar yaşanmaktadır. Yolcuların sorunlarının en başında gelen indirim uygulaması kimlere ve ne kadar uygulanacaktır? Buna direten otobüs firmaları hakkında nereye müracaat edilmelidir. İdari bir yaptırımı var mıdır?

6 yaşından küçük çocuklar ile en az % 40 engeli bulunan ve bunları belgeleyen kişilerin biletleri geçerli ücreti üzerinden  % 30 uygulanması zorunludur. İndirimli bilet için 6 yaşından küçük çocukların kimlikleri engelli kişilerin ise engelli kimlik/raporunun ibrazı halinde düzenlenebilmektedir.

Her ne kadar yasal zorunluluğu olsa da kimi otobüs firmaları bu indirimleri uygulamada zorluk çıkartmakta ve kimi yolcuları mağdur etmektedir. Mağdur olan kimi yolcular haklarını nasıl alacağını bilememektedir. Yolcular mağduriyetini otobüs terminallerinde terminal zabıtalarına giderek durumlarını anlatması ve bu durumun zabıt altına alınması gerekmektedir. Eğer devamlı seyahat ediyorsanız ve bu indirim uygulamasında sorun yaşıyorsanız şikâyetlerinizi bulunduğunuz ilin, il terminal zabıtalarına veya Türkiye genelinde bulunan 12 tane bölge müdürlüklerine ( İstanbul,  Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Sivas) bilet ve zabıt fotokopisi ile başvurabilirsiniz.

Karayolu taşıma yönetmeliğinin 57. maddesinin 10. ve 11. fıkraları aşağıdaki gibidir.

“ (10)6 yaşın altında olan çocuklar yolcu bileti düzenlenmeksizin kucakta seyahat edebilirler. Bunlar için ayrı koltuk talep edilmesi halinde, bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli düzenlenir.

(11) (Değişik: RG 21/8/2009-27326) 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, altı ile 12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın en az % 40 oranında özürlü olduğunu belgeleyen kişiler için bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli düzenlenir. ”