El İşi Faaliyetleri

Okul öncesi eğitim kurumlarında günlük çalışma programları içinde el-işi, resim faaliyetlerinin çok büyük önemi vardır.

Bu gibi faaliyetler bu yaş çocukları için tabii ifade yollarıdır.

Bu yaş çocukları düşünce ve duygularını kelimelerden ziyade resimlerle anlatırlar. Okulumuzda çocuklarımız suluboya, mumboya, parmak boyası, kuru boya, keçeli boya çalışmaları, oyun hamuru ve seramik gibi yoğurma maddelerini kullanarak kendilerini ifade ederler.

Çeşitli materyallerle yaratıcı bir şekilde çalışmak çocukların ilgilerini, kabiliyetlerini ortaya çıkarır ve gelişmelerini sağlar.

Ayrıca bir günlük çalışma programında oyuncak ve yaratıcı oyun materyalleriyle yapılan faaliyetler sırasında çocuğun hayal kurma gücü, yaratma kabiliyeti, problemleri çözme yeteneği gelişir.

Çocuklar bu materyallerle çalışırken diğer çocuklarla işbirliği yapmayı, paylaşmayı, çeşitli problemlere çözümü birlikte aramayı öğrenecek ve böylece ilerde çeşitli hayat durumlarına uymaları daha kolay olacaktır. 

Çocuklara verilen el-işi resim malzemeleri ne kadar çeşitli olursa, onların kazanacakları yaşantılar o kadar zengin, kişisel duygu ve düşüncülerini ifade etme kabiliyetleri o derece gelişmiş olur.

Kuru boya, suluboya, mum boya, parmak boyası, çeşitli kağıtlar, kil ve tuz seramiği, kağıt hamuru, makaslar, yapışkanlar, elişi kağıtları, artık malzemeler çocukların bu faaliyetler sırasında kullandıkları en önemli malzemelerdir.