Tiyatro – Drama

Çocuk gelişiminde çok önemli bir rolü olan drama çalışmaları günlük drama programlarının dışında profesyonel bir bakışla ayrıca dersler halinde değerlendirilmektedir. 

Gözlerimizi kapatıp, çocukluk yıllarımızı düşlediğimiz zaman. oynadığımız oyunlar. oyuncaklar. oyun arkadaşlarımız. oyun alanlarımız. Peki OYUN? Neler getiriyor aklımıza?

Enerji, keyif, heyecan, paylaşım, doğallık, eğlence, yaratıcılık, rahatlık, mutluluk. Bu nedenledir ki OYUN, çocuk için özel ve kutsal bir andır. Çocuk oynarken, enerji, dikkat, algı ve yaratıcılığını oyun olarak yaşar. Onun için, oyun, yemek, içmek, uyku gibi gereksinimlerden önce gelir. 

Yaratıcı drama, oyun aracı olarak kullanılır. Amaç, önceden belirlenmiş; uygulama gelişmelere ve değişmelere açıktır. Yaratıcı drama, çocuğun duygu, düşünce, gözlem, yaşantı ve hayal gücünü kendi özgün yaratıcılığı ile ortaya koymasına imkan tanıyan bir grup çalışması “yaşayarak öğrenme” tekniğidir. 

Bu çalışmalarda, iyi-kötü, doğru-yanlış, başarılı-başarısız, yetenekli-yeteneksiz gibi yargılar yoktur. 

Bu yargıların olmaması çocuğun kendini daha rahat ifade edebilmesine ortam sağlar. Yaratıcı drama çalışması, o an yaşanır. Yıl sonu gösterisine yönelik bir çalışma değil, alternatif bir eğitim tekniği, bir derstir. 

Drama çalışmalarımız, drama liderlik eğitimi almış eğitimciler tarafından uygulanmaktadır.